Waniliowy sernik na zimno

 

Waniliowy sernik na zimno to prosty w przygotowaniu deser, który z powodzeniem serwować można zarówno latem, jak i zimą. Bardzo łatwo zmodyfikować można jego smak dodając zamiast czystej żelatyny galaretki smakowe lub też świeże bądź puszkowane owoce. Eksperymentować można także ze spodem sernika zmieniając herbatniki kakaowe na maślane lub na pokruszone ciasteczka Oreo.

 

 Waniliowy sernik na zimno – składniki

 

Spód

300 g herbatników kakaowych

150 g masła

 

Masa serowa

1 kg zmielonego sera białego

400 g serka homogenizowanego naturalnego

200 g cukru pudru

50 g cukru waniliowego

40 g żelatyny

4 łyżeczki ekstraktu waniliowego

250 ml wody

 

Wierzch

1 łyżeczka cynamonu

1 łyżeczka kawy zbożowej mlecznej

 

Waniliowy sernik na zimno – sposób przyrządzenia

 

1. Tortownicę o średnicy 22-26 cm natłuszczamy lub wykładamy papierem do pieczenia.

 

2. Masło topimy na małym ogniu, uważając by się nie spaliło. Roztopione masło pozostawiamy do ostudzenia. 

 

3. Herbatniki kakaowe rozkruszamy na piasek za pomocą malaksera lub ręcznie umieszczając je w foliowym woreczku i tłukąc wałkiem do ciasta lub tłuczkiem do mięsa.

 

4. Ostudzone masło łączymy z rozkruszonymi herbatnikami kakaowymi. Powstałą masą wylepiamy dno tortownicy.

 

5. Tortownicę z przygotowanym herbatnikowym spodem wkładamy do lodówki na co najmniej pół godziny.

 

6. Wodę zagotowujemy. Do bardzo gorącej, ale nie wrzącej wody dodajemy żelatynę i mieszamy, aż całkowicie się rozpuści. Rozpuszczoną żelatynę odstawiamy do ostudzenia.

 

7. Mielony twaróg łączymy z serkiem homogenizowanym, cukrem pudrem, cukrem waniliowym oraz ekstraktem z wanilii i miksujemy na gładką masę. Warto poświęcić temu trochę czasu, by powstała masa była naprawdę lekka i delikatna, niemalże jedwabista. 

 

8. Pod koniec miksowania do masy dodajemy dobrze przestudzoną, wręcz zaczynającą już tężeć żelatynę i dokładnie razem łączymy.

 

9. Powstałą masę wylewamy na herbatnikowy spód. Wyrównujemy wierzch i umieszczamy w lodówce na co najmniej dwie godziny.

 

10. Tuż przed podaniem sernik oprószamy cynamonem wymieszanym z mleczną kawą zbożową, tworząc na wierzchu za pomocą wykałaczki lub patyczka do szaszłyków ozdobne esy-floresy.