Kubeczek menstruacyjny – 10 rzeczy, które powinnaś o nim wiedzieć

 

Pierwszy kubeczek menstruacyjny opatentowano w 1932 roku. Mimo to do dziś wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia i tym samym z jego możliwości.

Dlatego warto jest rozpowszechniać wiedzę na jego temat, gdyż stosowanie go jest w stanie w znaczny sposób poprawić nie tylko komfort życia kobiet podczas menstruacji, ale także zaoszczędzić pieniądze i przysłużyć się środowisku naturalnemu.

 

1. Co to jest kubeczek menstruacyjny?

 

Kubeczek menstruacyjny jest to środek higieniczny wielokrotnego użytku przeznaczony do stosowania w trakcie miesiączki. Nazywany bywa także miseczką menstruacyjną. Kształtem przypomina kieliszek.

Po wprowadzeniu do pochwy gromadzi on wydzielinę menstruacyjną. Po wyjęciu i opróżnieniu może być stosowany ponownie.

Jedną z największych zalet kubeczka jest, że nie wysusza on pochwy i nie powoduje jej podrażnień, co zdarza się w przypadku tamponów, które wchłaniają nie tylko krew, ale także znajdującą się w pochwie jej naturalną wydzielinę.

Innym pozytywem stosowania kubeczka jest jest jego ekologiczność. Zakupiony raz służy nam przez lata oszczędzając naszą planetę przed kilogramami śmieci, w które po użyciu zamieniłyby się nasze tampony i podpaski.

 

2. Czy zakup kubeczka menstruacyjnego jest opłacalny finansowo?

 

Trwałość kubeczków wynosi od kilku do kilkunastu lat. Dlatego mimo iż sam kubeczek nie jest tani – ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych w zależności od producenta i sklepu, jego zakup w dłuższej perspektywie jest inwestycją opłacalną i zwraca się bardzo szybko.

 

3. Jak dobrać odpowiedni dla siebie kubeczek menstruacyjny?

 

Dokonując wyboru należy zwrócić uwagę na szerokość, długość i twardość kubeczka.

Kobietom najmłodszym, które jeszcze nie współżyły zaleca się kubeczki o najwęższej średnicy. Kobietom starszym i po porodach drogą naturalną poleca się stosowanie szerszych kubeczków, by zmniejszyć ryzyko ewentualnego przeciekania.

Jeżeli nasza szyjka macicy jest wysoka wybrać należy jak najdłuższy kubeczek. Jeżeli niska – jak najkrótszy.

Wysokość szyjki macicy można zbadać samodzielnie poprzez włożenie palca głęboko do pochwy tak aby wyczuć szyjkę, a następnie zmierzenie jak długi jest to odcinek. W większości przypadków jest to jednak operacja zupełnie zbędna. Jeśli dotychczas z powodzeniem używałaś tamponów nie musisz się martwić o wysokość swojej szyjki macicy.

Kobiety o słabszych mięśniach dna macicy mogą wybrać kubeczek menstruacyjny o dowolnej twardości. Najtwardszy typ kubeczka zalecany jest kobietom, które mają dobrze rozwinięte mięśnie dna miednicy, na przykład poprzez uprawianie sportu.

Wybierając kubeczek należy oczywiście uwzględnić również jak obfite jest nasze krwawienie miesiączkowe.

Kubeczki oprócz wielu rozmiarów posiadają także różne końcówki – łodyżki, pętelki, kulki. Końcówki te można samodzielnie skrócić lub całkowicie się ich pozbyć, jeśli wystają zbyt daleko poza pochwę i powodują dyskomfort.

 

4. Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

 

Na początku zakładanie kubeczka może powodować małe problemy i lekki dyskomfort.

Jeżeli stosowałaś wcześniej tampony czynność ta powinna być łatwiejsza, gdyż już wiesz jaką pozycję ciała najlepiej jest przyjąć. Zazwyczaj rozstawienie nóg i podparcie jednej z nich na przykład na brzegu wanny lub krzesła powinno pozwolić bez problemu wprowadzić kubeczek do pochwy. Można także kucnąć lub siąść na toalecie.

Największy problem przy wsuwaniu kubeczka stanowią zazwyczaj napięte mięśnie dna miednicy, które blokują cały proces. Napięcie to często spowodowane jest poddenerwowaniem wywołanym całą sytuacją i  żeby się go pozbyć wystarczy skupić swoją uwagę na czymś innym, na przykład na głębokim oddechu. Jeżeli to nie pomoże warto spróbować przyjąć inną pozycję lub w ostateczności wziąć ciepłą kąpiel.

Kubeczek menstruacyjny wkładamy do pochwy po uprzednim złożeniu go. Nie ma określonego z góry sposobu składania kubeczka, każda osoba wybiera ten najbardziej jej odpowiadający. Najprostszy to złożenie go w literę C.

Kubeczek zakłada się zazwyczaj niżej niż tampon. Generalnie jednak powinno się go włożyć na tyle głęboko, by zdołał się wewnątrz pochwy rozwinąć. To od tego zależy, czy nie będzie przeciekać.

Żeby sprawdzić czy kubeczek się otworzył wystarczy pociągnąć go za końcówkę. Jeśli czujesz opór, oznacza to, że wrócił on do swego normalnego kształtu i przylega prawidłowo do ścian pochwy.

Kubeczek menstruacyjny należy opróżniać nie rzadziej niż co 8-12 godzin od umieszczenia w pochwie.