Kubeczek menstruacyjny – 10 rzeczy, które powinnaś o nim wiedzieć

 

5. Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

 

Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego na początku może stwarzać trudności.

Z przeciwieństwie do tamponu, który “pływa” sobie swobodnie w pochwie, kubeczek jest w niej zassany przylegając szczelnie do ścianek. Dlatego samo ciągnięcie go za końcówkę nie wystarczy. Trzeba go rozszczelnić poprzez wpuszczenie powietrza.

Sposobów jak to zrobić jest wiele. Jeden z najpopularniejszych to złapanie kubeczka u spodu w miejscu w którym łączy się z końcówką i przytrzymanie przez kilka sekund aż do rozszczelnienia. Kiedy do tego dojdzie wyciągnięcie kubeczka staje się już proste.

Unikać należy ciągnięcia na siłę końcówki kubeczka w nadziei, że jakoś wyjdzie. Po pierwsze jest to działanie mało efektywne i może spowodować ból i dyskomfort, a po drugie doprowadzić może do oderwania końcówki.

 

6. Co zrobić jeżeli jeśli mamy problem z wyciągnięciem kubeczka menstruacyjnego z pochwy?

 

Kubeczek menstruacyjny po włożeniu po do pochwy rzadko pozostaje na miejscu. Może przesunąć się lekko w górę lub w dół.

Jeżeli okaże się, że kubeczek znajduje się głęboko w pochwie i nie możemy go wyciągnąć, co może się zdarzyć u osób z wysoką szyjką macicy, najlepszym sposobem jest poczekanie aż się napełni i sam przesunie w dół.

Innym sposobem jest siedzenie przez kilka minut w wannie lub brodziku z wodą. Kubeczek po takiej nasiadówce napełni się wodą i przemieści tak, że możliwe stanie się jego wyciągnięcie.

Wybierając kubeczek menstruacyjny warto zdecydować się na zakup tego zakończonego pętelką, gdyż łatwiej jest go chwycić niż kubeczki z innymi końcówkami.

 

7. Czy stosowanie kubeczka menstruacyjnego jest zdrowsze od stosowania tamponów?

 

Tak. Stosowanie tamponów niesie ryzyko rozwoju zespołu wstrząsu toksycznego (TSS). Jest to niebezpieczne, zagrażające życiu zatrucie organizmu. U stosujących kubeczki menstruacyjne nie odnotowano dotychczas przypadków TSS.

Dodatkowo stosując tampony musimy pamiętać, że większość z nich jest poddawana w procesie produkcji chlorowaniu oraz zawiera dioksyny i pestycydy, co raczej nie przynosi korzyści naszemu zdrowiu.

Kubeczki menstruacyjne wykonane są zazwyczaj z silikonu medycznego lub TPE. Są to tworzywa nie powodujące reakcji alergicznych. Wyjątkiem stanowią kubeczki wykonane z lateksu, który jest znanym alergenem i u niektórych powodować może reakcje uczuleniowe.

Wybierając kubeczek zwróć uwagę z jakiego tworzywa jest wykonany. Nie warto kupować tanich podróbek znanych marek.

 

8. Czy dziewica może stosować kubeczek menstruacyjny?

 

Tak. Nie istnieją obiektywne przeciwwskazania do stosowania kubeczka przez osoby, które jeszcze nie współżyły płciowo. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że użycie kubeczka może naruszyć, rozciągnąć lub przerwać błonę dziewiczą.

U niektórych osób wsuwanie i późniejsze wyjmowanie kubeczka z pochwy powodować może niewielki ból. Są to jednak dolegliwości bardzo indywidualne, gdyż każda kobieta ma inną błonę dziewiczą i jest trochę inaczej zbudowana.

Dlatego zarówno u kobiet, które jeszcze nie współżyły, jak i pozostałych proces zakładania, noszenia i wyjmowania kubeczka będzie zawsze wyglądał trochę inaczej.

 

9. O czym należy pamiętać zakładając kubeczek menstruacyjny?

 

Przed każdym kontaktem z kubeczkiem – zarówno przed włożeniem go do pochwy, jak i usuwaniem z niej należy obowiązkowo umyć ręce. Szczególnie dokładnie należy to robić jeśli korzystamy z kubeczka poza domem.

Używając kubeczka – szczególnie na początku naszej przygody z tym środkiem higienicznym – warto mieć krótko obcięte paznokcie, by zapobiec przypadkowemu zadrapaniu ścian pochwy, które może być bolesne.

 

10. W jaki sposób należy dbać o kubeczek menstruacyjny?

 

Zaleca się regularne sterylizowanie kubeczka – po zakupie, przed miesiączką i po jej zakończeniu.

Dokonujemy tego poprzez włożenie go na kilka minut do gotującej się wody. Dokładny czas wygotowywania podany jest zazwyczaj przez producenta.

Aby oczyścić kubeczek po jego opróżnieniu wystarczy opłukać go w czystej wodzie.

Kubeczek menstruacyjny należy chronić przed światłem słonecznym, gdyż skraca ono jego trwałość.

Kubeczek najlepiej przechowywać w zamkniętych opakowaniach, pozwalających jednak na dostęp powietrza.