14 właściwości leczniczych i zdrowotnych bananów

 

Banany to jedne z doskonalszych tworów natury posiadające liczne właściwości lecznicze i zdrowotne. Są nie tylko wyjątkowo smaczne, ale tak bogate w składniki odżywcze, że łatwiej jest chyba wymienić te, których nie posiadają. Zawierają na przykład białko i wapń, których obecności w owocach raczej mało kto się spodziewa.

Znajdujące się w bananach witaminy, sole mineralne i inne składniki odżywcze wpływają kompleksowo na nasze zdrowie i urodę przynosząc im różnorodne korzyści.

 

Banany obniżają ciśnienie tętnicze krwi

 

Dzieje się tak z powodu wysokiej zawartości potasu w bananach, połączonej z niską zawartością sodu. Średniej wielkości owoc zawiera aż ponad 400 mg potasu i zaledwie 1 mg sodu. Ze względu na przeciwstawne działanie tych dwóch makroelementów – potas obniża ciśnienie krwi, a sód je podnosi – ich równowaga w organizmie jest ważna dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Przeprowadzone badania naukowe sugerują, że regularne spożywanie dwóch bananów dziennie jest w stanie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi o 10%. Efektem tego jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia, prowadzącego do miażdżycy, chorób serca, udarów i wylewów.

 

Banany wpływają pozytywnie na psychikę

 

Banany są źródłem magnezu znanego ze swych antystresowych właściwości oraz uspokajającego wpływu na układ nerwowy. Suplementować dietę tym minerałem powinny osoby borykające się z obniżonym nastrojem, stanami depresyjnymi i lękowymi, problemami z koncentracją, cierpiące na przewlekły stres, chroniczne zmęczenie, nerwice i bezsenność.

Oprócz magnezu banany zawierają także tryptofan. Podczas jego rozkładu w organizmie wytwarzana jest serotonina nazywana często hormonem szczęścia. Wpływa ona na poprawę stanu psychicznego wywołując uczucie przyjemności lub wręcz euforii.

Uczestniczące w syntezie serotoniny witamina B6 oraz kwas foliowy, które również obecne są w bananach przyczyniają się do obniżenia stężenia homocysteiny we krwi. Nadmiar tego aminokwasu wywołuje wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia, między innymi zaburza produkcję serotoniny.

 

Banany łagodzą bóle miesiączkowe

 

Inną zaletą magnezu jest jego rozkurczowe i rozluźniające działanie na mięśnie. Wpływa ono bezpośrednio na poziom bólu odczuwalnego podczas menstruacji.

Wsparciem w tym okresie służy także witamina B6, która nie tylko łagodzi ona objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i zmniejsza nasilenie bólu podczas okresu, ale także pomaga w regulacji cyklu menstruacyjnego.

Ponieważ witamina B6 zwiększa wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, obecność w bananach równocześnie obu tych składników odżywczych jest szczególnie wartościowa.

 

Banany pomagają w chorobie wrzodowej

 

Banany dzięki swej miękkiej i delikatnej strukturze nie drażnią układu pokarmowego osób chorych na wrzody żołądka. Ponadto owoce te mają zdolność neutralizacji kwasów żołądkowych prowadzącą do redukcji bólu. Z tych powodów zaleca się ich obecność w diecie wrzodowców.

Dodatkowo przeprowadzone w ostatnich latach badania naukowe sugerują, że banany stymulują rozrost komórek błony śluzowej żołądka i zwiększenie wydzielania śluzu. Przeciwdziałają w ten sposób uszkodzeniu śluzówki i powstaniu w niej ubytków spowodowanych szkodliwym oddziaływaniem soków trawiennych.