Jak zrobić hummus – krok po kroku

 

Hummus to danie szczególnie popularne na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. Od pewnego czasu podbija ono także serca mieszkańców Europy, Ameryki i Australii. W dużym stopniu jest to zasługą wegetarian i wegan, w których kuchni hummus jest niezwykle ceniony.

Swoją popularność wśród osób na diecie roślinnej hummus zawdzięcza licznym właściwościom zdrowotnym i odżywczym. Jego dwa podstawowe składniki – ciecierzyca i sezam to bogate źródła witamin, soli mineralnych i innych substancji odżywczych.

Ciecierzyca jest jednym z najlepszych źródeł kwasu foliowego. Oprócz niego zawiera także żelazo, cynk, magnez, potas oraz spore ilości białka i błonnika.

Sezam bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9, białko, wapń, magnez, żelazo, witaminę B1, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę B3 i witaminę B2.

 

Hummus – składniki

 

20 dag suchej ciecierzycy

2-3 łyżki pasty tahini

2 ząbki czosnku

2 łyżki soku z cytryny

sól

świeżo zmielony pieprz

1 łyżka oliwy z oliwek

zimna woda

0.5 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego (opcjonalnie)

0.5 łyżeczki słodkiej mielonej papryki (opcjonalnie)

1 łyżeczka sody oczyszczonej (opcjonalnie)

 

Hummus – sposób wykonania

 

1. Ciecierzycę namaczamy w zimnej wodzie przez 24 godziny. Wody powinno być co najmniej trzy razy więcej, niż ziaren. Ciecierzyca mocno ją chłonie, pod jej wpływem pęcznieje i znacznie zwiększa swoją objętość.

Okres namaczania ciecierzycy można wydłużyć nawet do 48 godzin. Im dłużej postoi ona w wodzie, tym szybciej się później ugotuje i rozpadnie, a właśnie ciecierzyca w takiej formie jest idealna do humusu. Należy pamiętać, by mniej więcej co dwanaście godzin zmieniać wodę, w której ciecierzyca się moczy.

 

2. Po namoczeniu ciecierzycę odsączamy i zalewamy ponownie dużą ilością czystej wody w garnku, w którym będzie gotowana. Wody powinno być tyle, by całkowicie zakrywała ziarna i wystawała kilka centymetrów ponad ich poziom.

 

3. Ciecierzycę gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem przez co najmniej dwie godziny. Tak naprawdę jednak tak długo, by była na tyle miękka, że pod naciskiem palca będzie się rozpadała. Jeżeli podczas gotowania na powierzchni wody pojawi się piana, należy ją usunąć.

Niektórzy do namaczania i gotowania ciecierzycy dodają sodę oczyszczoną. Z jednej strony rzeczywiście przyśpiesza ona gotowanie i powoduje, że późniejszy hummus jest idealnie gładki, z drugiej zaś zdaniem niektórych zmienia ona smak dania na gorszy, obniża jego wartość odżywczą i nie jest korzystna dla zdrowia.

 

4. Kiedy ciecierzyca jest już gotowa, odsączamy ją i przekładamy do blendera lub innego naczynia, w którym będziemy miksować hummus.

 

5. Do ciecierzycy dodajemy pastę tahini, czosnek przeciśnięty przez praskę i sok z cytryny. Ponieważ podczas gotowania nie soliliśmy ciecierzycy, dodajemy także sól. Przyprawiamy świeżo zmielonym pieprzem i opcjonalnie kminem rzymskim i słodką mieloną papryką.


Przepis na pastę tahini
przedstawiamy w artykule Jak zrobić pastę tahini – krok po kroku. Można też skorzystać z gotowej, dostępnej m. in. w sklepach ze zdrową żywnością lub w dużych marketach.

 

6. Wszystkie składniki wstępnie razem miksujemy. Na tym etapie hummus jest bardzo gęsty. Należy teraz nadać mu odpowiednią konsystencję poprzez dodanie zimnej wody.

Wodę należy dodawać powoli, najlepiej łyżkami. Jej ilość zależy od osobistych preferencji – czy chcemy, by nasz hummus przypominał bardziej lejący się dip, czy też gęstą pastę do smarowania pieczywa.

 

7. Hummus miksujemy wraz z wodą przez kilka minut. Warto do tej czynności się przyłożyć – idealny hummus jest puszysty, gładki, bez grudek. Pod koniec miksowania dodajemy dla smaku 1 łyżkę oliwy z oliwek.

 

8. Hummus przechowywać można w lodówce przez kilka dni. Ponieważ moczenie ciecierzycy jest dość długotrwałym procesem, można ugotować jej większą ilość i zamrozić. Kiedy będziemy chcieli zrobić hummus następnym razem, wystarczy wyciągnąć ciecierzycę godzinę wcześniej z zamrażalnika.