Jak zrobić pastę tahini – krok po kroku

 

Tahini to pasta sporządzana z nasion sezamu. Stosowana jest między innymi w kuchniach Bliskiego Wschodu, północnej Afryki, Bałkanów, Kaukazu, Chin, Japonii, Wietnamu i Indii. Najbardziej znane potrawy z jej udziałem to hummus, chałwa i baba ghanoush.

Zazwyczaj tahini robi się z sezamu łuskanego. Użycie niełuskanych nasion powoduje, że staje się ona bardziej gorzka.

Istnieją dwie metody przyrządzania pasty tahini – z dodatkiem oleju lub bez. Wybór metody zależy od mocy blendera, którym dysponujemy. Jeżeli jest ona mała, blender może mieć problem z rozdrobnieniem sezamu do płynnej, idealnie gładkiej postaci. Warto jednak próbować – za najbardziej wartościową uważa się tahini przyrządzoną wyłącznie z samych nasion sezamu, bez żadnych dodatków.

 

Pasta tahini – składniki

 

sezam łuskany

olej o neutralnym smaku (opcjonalnie)

 

Pasta tahini – sposób wykonania

 

1. Ilość sezamu w przepisie jest dowolna, warto jednak użyć go więcej i przygotować dużą porcję tahini. Następnym razem, kiedy będzie potrzebna, nie trzeba będzie robić jej od podstaw. Tahini można także mrozić.

 

2. Sezam prażymy na rozgrzanej suchej patelni. W trakcie prażenia nasiona sezamu należy stale mieszać do czasu, aż pojawi się charakterystyczny lekko orzechowy zapach. Nie wolno dopuścić do tego, by sezam zaczął brązowieć, bo stanie się gorzki i będzie nadawał się już tylko do wyrzucenia. Dobrze uprażony powinien mieć lekko złoty kolor.

Proces prażenia trwa około kilku minut w zależności od wielkości płomienia i patelni oraz ilości sezamu.

 

3. Kiedy sezam jest już uprażony, zdejmujemy go z ognia i przesypujemy na duży talerz lub papier do pieczenia i czekamy do całkowitego ostygnięcia.

 

4. Przestudzony sezam przesypujemy do blendera i pulsacyjnie miksujemy przez kilka minut, w zależności od mocy sprzętu, którym dysponujemy. Jeśli sezam oblepia ścianki naczynia, należy od czasu do czasu zatrzymać blender i zgarnąć łyżką nasiona.

Jeżeli proces miksowania przebiega opornie, można dodać trochę oleju o neutralnym smaku w celu rozrzedzenia nasion. Nie należy zrażać się i warto być cierpliwym. Sezam w końcu się podda i puści olej.

 

5. Pasta tahini jest gotowa, kiedy sezam stanie się płynny i perfekcyjnie gładki. Przechowujemy ją w słoiku w lodówce, by nie zjełczała. Okres przydatności do spożycia to nawet kilkanaście tygodni.

Niektórzy polecają trzymanie słoika z tahini do góry nogami. Ułatwi to późniejsze wymieszanie pasty, jeśli dojdzie do oddzielenia się oleju sezamowego w wyniku długiego przechowywania.