Jak zacząć życie od nowa, kiedy wszystko wydaje się już stracone?

 

Coś w życiu przegrałeś, coś przegapiłeś, coś zrozumiałeś za późno. Czasami nie masz już siły płakać, tak bardzo boli. Myślisz, że wszystko jest już skończone, że już nigdy nie będziesz szczęśliwy. Ale nawet wtedy, w tej najciemniejszej godzinie życia wciąż masz wybór. Możesz skapitulować i poddać się, albo zdecydować, że będziesz walczyć i wyczołgasz się z tego miejsca za wszelką cenę. A to co wyglądało jak koniec będzie twoim nowym początkiem.

Upadek na samo dno najpierw całkowicie niszczy i załamuje. Czasami myśl o śmierci jest jedynym, co przynosi ulgę. Nie chcesz umierać, ale nie masz już siły, by żyć w ten sposób. Twoje życie wydaje się skończone. I w pewnym sensie jest. Oto umiera stary Ty.

Największą ironią życia jest to, że większość z nas dopiero w obliczu własnej śmierci w pełni zrozumie jak należało żyć. Na pięć minut przed końcem, kiedy wszystko jest już skończone pojmiemy co było naprawdę ważne, a co kompletnie bez znaczenia. I jak wszystko zrobilibyśmy dziś inaczej, gdybyśmy tylko otrzymali drugą szansę.

Ty właśnie ją dostałeś. Czujesz, że wszyscy cię przegonili, a ty spóźniłeś się na własne życie, ale to nieprawda. Ten ból, strach to szansa, by jeszcze wszystko zmienić. Naprawić stare błędy, zacząć od nowa. Różnica polega na tym, że dzisiaj bogatszy jesteś o wiedzę, czego już nigdy nie wolno ci zrobić. Już wiesz jakim człowiekiem chcesz być i jak chciałbyś, by wyglądało twoje życie.

Ktoś mądry powiedział: “Najlepszy czas na sadzenie drzew był dwadzieścia lat temu. Drugi najlepszy czas jest teraz”.

 

Jeżeli sami siebie nie zdyscyplinujemy, świat zrobi to za nas.

William Feather

Bez samodyscypliny sukces jest niemożliwy. Wszystkie nasze porażki i upadki łączy jedno – brakło nam charakteru, siły woli, dyscypliny po prostu. Wybraliśmy łatwiejszą drogę. I długo wydawało nam się, że ten wybór nie będzie miał negatywnych konsekwencji. Ale w końcu przyszedł czas zapłaty. Cena okazała się być powalająca. Przegrane życie, zaprzepaszczone szanse, stracone lata. I brak nadziei, że można to wszystko jeszcze zmienić.

Istnieje tylko jeden rodzaj samodyscypliny – stuprocentowa. Taka, którą masz nawet stojąc twarzą w twarz ze śmiercią. Każdy inny rodzaj jest bezużyteczny. Prowadzi tylko do kolejnych frustracji. A na to już cię nie stać. Jim Rohn powiedział, że “wszyscy ludzie cierpią na jedną z dwóch rzeczy – ból dyscypliny lub ból żalu i rozczarowania”. Który z nich jest gorszy? Ty już znasz odpowiedź.

 

Wszystkie wielkie dokonania wymagają czasu.

Maya Angelou

Nie rezygnuj ze swoich marzeń tylko dlatego, że spełnienie ich będzie wymagało czasu. Ten czas i tak upłynie, a ty z perspektywy żałować będziesz, że nie spróbowałeś, kiedy miałeś ku temu okazję. Pomyśl, jeżeli realizacja twoich planów zajmie ci najbliższe pięć lat, w jakim wieku będziesz, kiedy skończysz? A w jakim wieku będziesz, jeśli zrezygnujesz i nic nie zrobisz?

 

Nic nie jest szczególnie trudne, jeżeli podzielimy to na małe zadania.

Henry Ford

Nauczyć się nowego języka, założyć własną firmę, zrzucić trzydzieści kilo nadwagi, przestać palić. Samo myślenie o tym może przytłoczyć. Ale to tylko jeden punkt widzenia. Można inaczej – nauczyć się dwóch nowych słówek, wybrać nazwę domeny internetowej dla swojego biznesu, zrzucić kilogram nadwagi, zrezygnować z jednego papierosa dziennie. Zatroszczyć się o jedną małą rzecz, następnie o kolejną. Krok po kroku. Powoli, ale konsekwentnie do celu. Bez gwałtownych ruchów, bez wybiegania myślami w przyszłość. I nagle strach, który paraliżował każdy nasz ruch znika, a życie zamiast przytłaczać zaczyna ekscytować.

Więcej na ten temat w artykule Filozofia Kaizen, czyli jak skutecznie zmienić swoje życie

 

Najlepszą rzeczą w przyszłości jest to, że przychodzi dzień po dniu.

Abraham Lincoln

Myśl o przyszłości paraliżuje. Już wiesz jak może boleć życie i boisz się dalszego ciągu. Nie masz odwagi ruszyć z miejsca, bo to co przed tobą wydaje się nie do udźwignięcia. Trwasz więc w bezruchu pogrążając się jeszcze bardziej. Ale twoje życie nie toczy się w mitycznej, nieznanej przyszłości. Ono jest dzisiaj, tutaj. Ten dzień to wszystko, co masz. I ta myśl jest już do uniesienia. Musisz oduczyć się myślenia o tym, co kiedyś może się stać i skoncentrować całą swoją energię na tym, co dzieje się teraz. Ilekroć myśl o przyszłości pojawi się w twojej głowie, skieruj swoją uwagę natychmiast na to, co dzisiaj możesz poprawić w swoim życiu. Nie ma lepszego lekarstwa na smutek, niż zajęcie swoich rąk i głowy jakąś pracą. Bądź ciągle aktywny, a natrętne myśli same odejdą.

 

Rób to, co w swoim sercu uważasz za właściwe. Krytyka i tak cię nie ominie.

Eleanor Roosevelt

Cokolwiek w życiu robisz i tak znajdą się krytycy. Ale ty nie jesteś tu, by spełniać czyjeś oczekiwania. Tak jak inni nie są tu po to, by spełniać twoje. Człowiek z natury ma tendencję, by widzieć świat i innych ludzi nie takimi jacy naprawdę są, ale takimi jakim on jest. Patrzymy, analizujemy, oceniamy posługując się narzędziami, które są nam dostępne – własną wrażliwością, doświadczeniem, światopoglądem. I zawsze to co widzimy jest trochę inne od tego, co widzą inni. Tak już po prostu jest. Szkoda czasu, by z tym walczyć. Jak powiedziała Dita Von Teese: “Możesz być najbardziej dojrzałą, soczystą brzoskwinią na świecie, a i tak znajdzie się ktoś, kto nienawidzi brzoskwiń”.

 

Wierzę w szczęście i zauważyłem, że im ciężej pracuję, tym więcej go mam.

Thomas Jefferson

Im bardziej jesteś aktywny w różnych obszarach swojego życia – pracy, nauce, dbaniu o swoje zdrowie, dom, relacje z innymi ludźmi – tym więcej nowych szans i możliwości się przed tobą otwiera. Sąsiad, któremu pomogłeś wynieść zepsutą lodówkę okazuje się mieć kolegę, który właśnie szuka nowego pracownika do sklepu internetowego. Twoje umiejętności kulinarne, które dotychczas znała tylko rodzina stają się początkiem nowej drogi zawodowej. Podczas górskich wypraw spotykasz kogoś, z kim od tej pory będziesz dzielić pasję i życie. Musisz się tylko zaangażować i codziennie nad sobą pracować. A potem już tylko obserwować z otwartymi szeroko ze zdumienia oczami, jak oto powoli zmienia się cały twój świat.