5 kuchennych trików, które uczynią twoje życie prostszym

 

Potrzeba jest matką wynalazków, także w kuchni. Nie bez przesady można powiedzieć, że sposobów na ułatwienie sobie przygotowywania posiłków są tysiące. Wiele z nich przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie. Ich autorami są zarówno profesjonalni kucharze, jak i osoby zajmujące się amatorsko gotowaniem. Oto kilka popularnych trików, które przydadzą się w kuchni:

 

1. Jak szybko usunąć szypułki z truskawek, nie tracąc przy tym cennego miąższu?

Obranie ogonków z paru truskawek nie nastręcza trudności. Problem pojawia się, gdy przygotowujemy konfitury na zimę i musimy usunąć szypułki z nawet kilkunastu kilogramów owoców. Używanie samych palców na dłuższą metę powodować może zmęczenie, nie mówiąc już o bólu wywołanym przez dostający się pod paznokcie piasek.

Istnieje co najmniej kilka sposobów, by sprawnie usunąć szypułki z truskawek. Przebicie owocu słomką do napojów wzdłuż aż do ogonka czy wykręcenie jego szypułki przy użyciu obieraka kuchennego, plastikowych szczypców lub nawet zwykłej pęsety to tylko dwa z nich. Jakkolwiek skuteczne, mają one jednak jedną wadę – wraz z ogonkiem przy okazji usuwamy także trochę miąższu, co w przypadku drobnego owocu jakim jest truskawka ma znaczenie.

Dlatego warto poznać jeszcze jedną metodę – obieranie truskawek przy pomocy łyżeczki do herbaty. Małą łyżeczką podważamy szypułkę bezpośrednio u nasady ogonka, a następnie ją wykrawamy. Jest to sposób oszczędzający miąższ truskawki i pozwalający bezboleśnie w ciągu zaledwie kilkunastu minut pozbyć się ogonków z paru kilogramów owoców.

 

2. Jak wycisnąć sok z cytryny bez krojenia jej lub używania wyciskarki?

Herbata na rozgrzanie w chłodny zimowy wieczór lub chłodząca woda smakowa w gorące letnie popołudnie smakują lepiej z dodatkiem cytryny. Krojenie jej na plasterki często jednak kończy się obsuszeniem się i zgniciem jej pozostawionych w lodówce reszek. Wyciskanie zaś przy pomocy manualnej wyciskarki brudzi ręce i sprzęt kuchenny.

Prostym sposobem, by tych niedogodności uniknąć jest kilkukrotne zrolowanie cytryny na blacie kuchennym, by puściła ona więcej soku, a następnie nakłucie jej od dołu wzdłuż całej jej długości, po czym owoc gotowy jest do wyciskania. Do zrobienia wlotu użyć możemy cienkiego drutu do robótek ręcznych. Skórka po przeciwnej stronie nakłucia u góry cytryny powinna pozostać nienaruszona.

Dzięki temu sposobowi możemy dowolnie dozować potrzebną nam ilość soku z cytryny. Sam owoc zaś na dłużej pozostaje świeży, dzięki czemu zdążymy wykorzystać go do końca.

 

3. Jak szybko zmiękczyć twarde masło?

Niedające się rozsmarować masło to jedna z bardziej irytujących rzeczy w kuchni, szczególnie gdy śpieszysz się rano albo właśnie wróciłeś do domu i jesteś głodny. Ponieważ problem jest powszechny i dotyczy wielu osób, to i pomysłów jak go rozwiązać jest wiele.

Jednym ze sposobów błyskawicznego zmiękczenia masła jest umieszczenie go na kilkanaście sekund w kuchence mikrofalowej. Jednak przeciwników używania mikrofali w kuchni ta metoda raczej nie zainteresuje. Dodatkowo, łatwo jest przesadzić z długością ogrzewania masła i po prostu go rozpuścić.

Drugi sposób to starcie potrzebnej nam ilości masła na tarce kuchennej z grubymi oczkami. Wiórki, które powstają bardzo szybko się ogrzewają i bez problemu rozsmarowują na chlebie. Wadą tej metody są zabrudzone ręce i sprzęt kuchenny.

Trzeci sposób jest wydaje się być najbardziej efektywny. Do jego zastosowania potrzebny jest wrzątek. Napełniamy nim szklankę i czekamy, aż ją ogrzeje. Odkrawamy kawałek masła, który chcemy użyć. Opróżniamy szklankę z gorącej wody, po czym przykrywamy nią masło. Zostawiamy w tej pozycji na co najmniej 30 sekund do nawet kilku minut w zależności od ilości masła i pożądanej przez nas jego konsystencji.

 

4. Jak błyskawicznie obrać ziemniaki gotowane w mundurkach?

Ziemniaki gotowane ze skórką podczas obróbki termicznej tracą mniej składników odżywczych, mają także bardziej intensywny smak. Ich obieranie jest jednak na tyle uciążliwe, że wiele osób woli wykonać tą czynność przed włożeniem warzyw do wody, tracąc w ten sposób cenne witaminy i sole mineralne.

Istnieje prosty sposób, by proces obierania ziemniaków gotowanych w mundurkach znacznie przyśpieszyć. Wystarczy przed włożeniem ziemniaka do wrzątku naciąć go niezbyt głęboko w poprzek w jego najszerszym miejscu. Po ugotowaniu wystarczy chwilę odczekać, by ziemniak lekko przestygł, a następnie dwoma pociągnięciami z prawej i z lewej strony nacięcia ściągnąć całą skórkę.

Ten trik niestety nie działa na wszystkich odmianach ziemniaków. Jego zastosowanie może być nieskuteczne w przypadku tych z dużą ilością głębokich oczek.

 

5. Jak odświeżyć czerstwe pieczywo?

Trwałość pieczywa zależy w dużym stopniu od rodzaju użytej mąki i sposobu wypieku. Chleb pszenny pieczony na drożdżach wysycha szybciej niż chleb z mąki żytniej pieczony na naturalnym zakwasie blokującym powstawanie pleśni i grzybów.

Świeżość pieczywa można jednak łatwo przedłużyć, tak by nie było potrzeby jego wyrzucania. W tym celu należy czerstwe kawałki chleba lub bułki zwilżyć ze wszystkich stron wodą. Nie należy przesadzać z ilością płyny, by nie pieczywo nie nasiąkło wodą, nie należy jednak także być zbyt zachowawczym.

Zwilżone pieczywo należy następnie umieścić na środkowej półce rozgrzanego do 170-180°C piekarnika w funkcji grzania góra/dół. Chleb najlepiej ułożyć na metalowej kratce lub na blasze przykrytej papierem do pieczenia. Opiekać należy go przez co najmniej trzy minuty z każdej strony, ale tak naprawdę tak długo aż skórka stanie się ponownie chrupka.