10 właściwości zdrowotnych i leczniczych pomidorów

 

Pomidory to warzywa o licznych właściwościach zdrowotnych i leczniczych.

Dzięki bogactwu witamin i soli mineralnych, niewielkiej wartości energetycznej oraz niskiemu indeksowi glikemicznemu ich wpływ na zdrowie i urodę jest kompleksowy, daleko wykraczający poza możliwości wielu innych roślin.

Za ich najcenniejszy składnik uważa się jeden z najsilniejszych antyoksydantów – likopen. Jest to organiczny związek chemiczny zaliczany do karotenoidów.

Likopen jest lepiej przyswajalny przez organizm po zastosowaniu obróbki termicznej. Dlatego też warto spożywać nie tylko świeże pomidory, ale także przetwory z nich, od soków i przecierów zaczynając, na zupach i keczupach kończąc.

Ponieważ likopen należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach, aby w pełni skorzystać z jego dobrodziejstw do dań z pomidorami dodawać należy niewielką ilość tłuszczu, np. oliwę, w celu zwiększenia jego przyswajalności.

Poza likopenem pomidory zawierają także witaminę C, witaminę A, witaminę K, potas, mangan, kwas foliowy, witaminę B6, magnez, witaminę E, miedź, biotynę, witaminę B3, witaminę B1, witaminę B2, wapń, żelazo, kwas pantotenowy, cynk, cholinę.

Zalecane dzienne spożycie naturalnego likopenu to minimum 15 mg. W Polsce jego średnie spożycie to od około 6.5 mg do 7.5 mg na dobę.

 

1. Pomidory zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia

Likopen zapobiega utlenianiu frakcji LDL cholesterolu. Powoduje wolniejsze odkładanie się płytek miażdżycowych w naczyniach. U osób z chorobą nadciśnieniową obniża ciśnienie krwi. Zmniejsza ryzyko zawału mięśnia sercowego.

Witamina C hamuje syntezę cholesterolu i usprawnia jego metabolizm. Wpływa także na obniżenie ciśnienia tętniczego.

Potas zwiększa wydalanie sodu przez nerki, obniża ciśnienie tętnicze i wywiera pozytywny wpływ na pracę mięśnia sercowego.

 

2. Pomidory opóźniają starzenie

Według teorii wolnorodnikowej Denhama Harmana starzenie się organizmu jest skutkiem nagromadzenia się w komórkach organizmu zniszczeń spowodowanych stresem oksydacyjnym.

Stres oksydacyjny występuje, gdy w organizmie dojdzie do zachwiania równowagi między wolnymi rodnikami tlenowymi, a przeciwutleniaczami.

Jedynym skutecznym sposobem by temu stanowi zapobiec jest obecność w diecie dużej ilości produktów bogatych w antyoksydanty.

Pomidory są jednym z najlepszych. Silne właściwości przeciwutleniające mają obecne w nich likopen, witamina C, witamina A, witamina E, mangan, cynk i miedź.

 

3. Pomidory pobudzają produkcję kolagenu i wpływają na wygląd skóry

Spożywanie pomidorów może przyczynić się do zwiększenia sprężystości i gęstości skóry, zmniejszenia jej szorstkości i głębokości zmarszczek.

Likopen aktywuje syntezę prokolagenu i chroni włókna kolagenowe przed mikrouszkodzeniami.

Witamina C stymuluje wytwarzanie kolagenu i potrafi nawet kilkukrotnie zwiększyć jego syntezę.

Witamina A pobudza syntezę kolagenu oraz stymuluje różnicowanie keratynocytów i regenerację naskórka.

 

4. Pomidory zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych typów nowotworów

Badania analizujące wpływ likopenu na rozwój raka prostaty wykazały, że spożywanie przez mężczyzn 18 mg tego związku dziennie przez okres sześciu lat zmniejszyło u nich ryzyko zachorowania o prawie 20% w porównaniu z tymi, którzy spożywali 3 mg likopenu na dobę.

Inne badania potwierdziły przeciwnowotworowe działanie likopenu w przypadku raka jelita grubego, odbytnicy, płuc, piersi, jajnika i wątroby.

Z kolei witamina C i witamina A przeciwdziałając uszkodzeniom i mutacjom w DNA zmniejszają ryzyko zachorowania na raka przełyku, jamy ustnej, krtani, trzustki, pęcherza moczowego, żołądka, szyjki macicy, płuc, piersi i okrężnicy.