Jak pobudzić produkcję kolagenu w organizmie?

 

Każdy z nas zna osoby, których wygląd przeczy metryce. Ich skóra, oczy, postawa sprawiają wrażenie, że są dużo młodsze niż w rzeczywistości. Spora w tym zasługa dobrych genów, jednak ogromne znaczenie ma styl życia. Nie jest on w stanie całkowicie zatrzymać zegara biologicznego, ale potrafi znacznie go spowolnić.

Wielu z nas mylnie uważa, że to zmarszczki ponoszą odpowiedzialność za to, że widać po nas upływający czas. Prawda jest jednak bardziej skomplikowana. Spotykamy przecież młodych ludzi posiadających zmarszczki mimiczne, które w żaden sposób nie odbierają im urody, a czasem wręcz dodają.

To prawidłowej produkcji kolagenu w organizmie ich skóra zawdzięcza swój wygląd – nie bez powodu nazywany on jest białkiem młodości.

Istnieją proste, naturalne sposoby, by poprzez zmiany w diecie, aktywności fizycznej i zachowaniu pobudzić produkcję kolagenu i na dłużej zachować młodość.

 

Kolagen – właściwości

 

Kolagen to białko stanowiące główny budulec tkanki łącznej. W organizmie człowieka produkowany jest na bieżąco, ulegając ciągłej wymianie. Po dwudziestym piątym roku życia proces ten zaczyna jednak spowalniać, by po sześćdziesiątym ustać prawie całkowicie.

Włókna kolagenowe tworzą swoiste rusztowanie dla organów wewnętrznych, spajając je i łącząc. Kolagen znajduje się między innymi w kościach, ścięgnach, skórze, żyłach, tętnicach, rogówkach oczu, płucach, sercu, wątrobie, nerkach.

Kiedy zaczyna go ubywać, cały organizm odczuwa tego skutki.  Skóra traci swoją elastyczność i jędrność, staje się zwiotczała i obwisła. Pojawiają się rozstępy, cellulit i żylaki. Zaczynają występować problemy ze wzrokiem. Zmniejsza się odporność na choroby, w tym choroby nowotworowe. Proces gojenia ran wydłuża się. Pogorszeniu ulega stan mięśni, kości i stawów.

Konsekwencji braku kolagenu jest dużo więcej i dotyczą one praktycznie każdej funkcji organizmu. Nie bez przesady można powiedzieć, że jego obecność jest krytyczna dla stanu naszego zdrowia i długości życia.

 

Produkcja kolagenu – witamina C

 

Witamina C stymuluje wytwarzanie kolagenu. Jest ona także silnym antyutleniaczem, walczącym z przyśpieszającym starzenie nadmiarem wolnych rodników. Kiedy poziom witaminy C w organizmie jest niski, proces regeneracji włókien kolagenowych zostaje zablokowany.

Badania naukowe sugerują, że regularne dostarczanie jej odpowiednio dużych dawek może nawet kilkukrotnie zwiększyć syntezę kolagenu. Wchłanianie witaminy C polepsza witamina A.

 

Źródła witaminy C:

Papryka żółta, czerwona i zielona, acerola, dzika róża, rokitnik, pomarańcza, natka pietruszki, kalafior, papaja, brukselka, brokuł, jarmuż, czarna porzeczka, chrzan, kiwi, cytryna, grejpfrut, banan, mango, mandarynka, truskawka, kalarepa, pomidor, arbuz, cebula, szpinak, ziemniaki, awokado, melon, marchew, seler, kukurydza, szczypiorek, czosnek, kapusta włoska, czerwona i biała, brzoskwinie, poziomki.

 

Produkcja kolagenu – żelatyna

 

Żelatyna składa się głównie z glicyny, proliny i hydroksyproliny. Są to aminokwasy niezbędne do budowy nowych włókien kolagenowych. Żelatynę znajdziemy w galaretkach z nóżek wieprzowych, wywarach z kości, salcesonie, golonce, parówkach, galaretkach owocowych.

Niestety większość tych produktów zawiera spore ilości tłuszczu i cukru. Dlatego należy traktować je raczej jako wsparcie w diecie kolagenowej, niż jej podstawę.

Zamiast żelatyny stosować możemy czystą glicynę. Znajdziemy ją obecnie w składzie wielu suplementów dostępnych w sprzedaży.