Domowy popcorn – jak go zrobić i jak doprawić

 

Popcorn czyli prażona kukurydza przez wielu uważany jest za niezdrową przekąskę, dostarczającą tylko pustych kalorii. Tymczasem rzeczywistość jest dużo bardziej optymistyczna.

O ile kupny popcorn zazwyczaj rzeczywiście bogaty jest w duże ilości tłuszczu, soli, cukru i sztucznych barwników, o tyle ten przyrządzony w domu stanowić może zdrową i niezwykle smaczną zagryzkę. I paradoksalnie dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego przyczynić się do redukcji masy ciała. Wszystko zależy od sposobu w jaki go doprawimy oraz od ilości i rodzaju tłuszczu, którego użyjemy do prażenia ziaren kukurydzy.

W popcornie oprócz błonnika znajdziemy także białko, magnez, cynk, miedź, witaminę B2, żelazo, witaminę B1, selen, witaminę B6, witaminę B3, potas i kwas foliowy. Jest on także bogatym źródłem działających antyoksydacyjnie polifenoli.

Popcorn nie zawiera glutenu, dlatego spożywany może być przez osoby cierpiące na nietolerancję tego składnika.

Wartość kaloryczna szklanki popcornu przyrządzonego bez użycia tłuszczu (8 gramów) to około 31 kcal.

Smak popcornu wzbogacać można na wiele sposobów – używając przypraw, ziół, startego sera, rozpuszczonej czekolady, a nawet miodu.

Podsumowując – jest to przekąska prosta w wykonaniu, bardzo tania i dająca możliwość przyprawienia zarówno na słono, jak i na słodko.

 

Domowy popcorn – składniki

 

10 dag ziaren kukurydzy do prażenia (warto kupić kukurydzę z upraw ekologicznych)

2 łyżki masła klarowanego (możemy użyć także oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub innego dowolnego)

 

Domowy popcorn – sposób przyrządzenia

 

1. W miarę dużym naczyniu z pokrywką (garnku, rondlu, patelni) rozgrzewamy masło klarowane lub inny tłuszcz. Musi być go tyle, by przykryło całą powierzchnię dna naczynia.

2. Do naczynia wrzucamy dwa ziarna kukurydzy, przykrywamy i czekamy aż strzelą. Kiedy to się stanie oznacza to, że tłuszcz osiągnął odpowiednią temperaturę. Jeżeli rozgrzewaliśmy tłuszcz na dużym ogniu teraz należy go zmniejszyć to średniego lub nawet małego.

3. Do naczynia wsypujemy pozostałe ziarna kukurydzy. Przykrywamy i czekamy, aż się uprażą. Proces ten trwa zazwyczaj około trzech minut. W jego trakcie należy od czasu do czasu potrząsnąć naczyniem, aby jak najwięcej ziaren wystrzeliło i nie doszło do ich przypalenia.

4. Kiedy przerwy pomiędzy strzelającymi o pokrywkę naczynia ziarnami zwiększą się do trzech sekund popcorn jest gotowy i należy zdjąć go z ognia.

5. Wzbogacamy smak popcornu poprzez dodanie przypraw, ziół i innych dodatków. Robimy to bezpośrednio w naczyniu lub dzielimy popcorn na kilka części i każdą dosmaczamy osobno w odrębny sposób. Niektóre przyprawy możemy dodać bezpośrednio do rozgrzewającego się tłuszczu jeszcze przed rozpoczęciem przyrządzania popcornu.

 

Domowy popcorn – dodatki, którymi można go doprawić

 

sól, pieprz cayenne, mielona słodka i ostra papryka, curry, suszone i świeże zioła,

sok z cytryny, starta skórka z cytryny, starty imbir,

pasta wasabi, przyprawa Garam Masala, sos barbecue, sos chilli, sos Sriracha,

drobno starty parmezan lub inny twardy ser,

cynamon, stewia, miód, syrop klonowy,

rozpuszczona czekolada ciemna, mleczna lub biała, sos karmelowy,