10 właściwości zdrowotnych i leczniczych rzeżuchy

5. Rzeżucha wpływa na prawidłowe krzepnięcie krwi

Dzięki dużej zawartości witaminy K rzeżucha przeciwdziała słabej krzepliwości krwi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób cierpiących na krwotoki wewnętrzne, np. ze strony układu moczowego, jak i zewnętrzne z nosa lub dziąseł, które spowodowane są deficytem tej witaminy. Na jej niedobór mogą wskazywać mogą też wolne tempo gojenia się ran oraz rozszerzone i popękane naczynka krwionośne. Witamina K obecna w rzeżusze wpływa także na zmniejszenie obfitych krwawień miesiączkowych.

 

6. Rzeżucha pobudza produkcję kolagenu w organizmie

Rzeżucha bogata jest w witaminę C – 69 mg w 100 gramach rośliny. Witamina ta stymuluje wytwarzanie kolagenu. Podawana regularnie w dużych dawkach potrafi nawet kilkukrotnie zwiększyć syntezę tego białka, będącego głównym budulcem tkanki łącznej.

Kolagen nazywany jest często białkiem młodości. Wywiera wpływ nie tylko na wygląd skóry, ale także na prawidłowe funkcjonowanie wielu innych narządów – oczu, serca, płuc, wątroby, kości, mięśni i stawów.

Kolagen do pewnego momentu naszego życia wytwarzany jest przez organizm na bieżąco. Niestety z czasem proces ten spowalnia, by po przekroczeniu sześćdziesięciu lat prawie całkowicie wyhamować. Dlatego szukać należy sposobów, by w sposób naturalny zwiększyć produkcję kolagenu. W rzeżusze witaminę C wspomaga w tym witamina A, która znacznie polepsza wchłanianie kwasu askorbinowego.

 

7. Rzeżucha odmładza i poprawia wygląd skóry i włosów

Antyoksydanty obecne w rzeżusze (witamina A, witamina C, witamina E – najsilniejszy witaminowy przeciwutleniacz, mangan, miedź, cynk, selen) chronią narządy, w tym największy z nich – skórę, przed uszkodzeniami wolnorodnikowymi powodującymi przedwczesne starzenie się.

Witamina C biorąc także udział w budowie odpowiedzialnego za elastyczność i jędrność skóry kolagenu, nie tylko zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek, ale wpływa także na zmniejszenie tych już istniejących.

Witamina A pobudza różnicowanie keratynocytów, stymuluje regenerację naskórka, poprawia stan skóry trądzikowej, zwiększa tempo leczenia poparzeń słonecznych.

Rzeżucha działa na nasz organizm nie tylko od wewnątrz, może być również stosowana zewnętrznie. Wcierany w skórę głowy sok z rzeżuchy działa odżywczo na cebulki włosów i pobudza je do wzrostu. Ma on także działanie wybielające i może być stosowany w celu pozbycia się piegów i plam starczych.

 

8. Rzeżucha pomaga zmniejszyć ryzyko chorób nowotworowych i powikłań cukrzycowych

Dieta bogata w przeciwutleniacze obniża ryzyko zachorowania na wiele rodzajów nowotworów, między innymi nowotworu jamy ustnej, krtani, piersi, płuc, prostaty, przełyku, żołądka, jelita grubego, trzustki. Antyoksydanty zapobiegają powstaniu uszkodzeń w DNA, w wyniku których dojść może do powstania mutacji DNA i rozwoju nowotworu.

Przeciwutleniacze obecne w rzeżusze zmniejszają także ryzyko powikłań cukrzycowych. Mówi się, że to nie cukrzyca zabija, tylko jej powikłania – choroby serca, udary, cukrzycowa choroba nerek.  Chorzy na cukrzycę bardziej niż inny zagrożeni są konsekwencjami nadprodukcji wolnych rodników, których organizm nie jest w stanie zdezaktywować. Stres oksydacyjny u cukrzyków zwiększa utlenianie frakcji LDL cholesterolu, czyli tzw. złego cholesterolu przyczyniając się do jego niekontrolowanego przenikania do krwi i uszkodzenia tętnic i żył.

O odpowiednią ilość antyoksydantów w diecie powinni dbać nie tylko cukrzycy, ale także osoby starsze, gdyż wraz z wiekiem zdolności obronne organizmu w walce z rolnymi rodnikami ulegają powolnemu osłabieniu.

 

9. Rzeżucha wzmacnia i oczyszcza organizm

Rzeżucha znana jest w medycynie ludowej od wieków. Ze względu na łatwość i szybkość uprawy – może być z powodzeniem uprawiana w domu, a do jej uprawy nie jest potrzebna ziemia – zalecana jest w diecie szczególnie zimą i na przedwiośniu, gdy brak lokalnych, świeżych owoców i warzyw.

Rzeżucha dzięki wielości witamin i soli mineralnych buduje odporność, wzmacnia organizm podczas leczenia i rekonwalescencji. Poprawia trawienie, usprawnia przemianę materii. Pomaga pozbyć się nagromadzonych w organizmie toksyn. Dzięki zdolnościom moczopędnym dezynfekuje układ moczowy. Jeśli jednak zjemy jej zbyt dużo – więcej niż kilka łyżek na raz – możemy wywołać stan zapalny pęcherza.

 

10. Rzeżucha pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych wad rozwojowych płodu

Kwas foliowy obecny w rzeżusze jest kluczowy z zapobieganiu wadom cewy nerwowej – rozszczepowi kręgosłupa, bezmózgowiu, przepuklinie mózgowej. Dbałość o jego odpowiednią podaż w diecie jest szczególnie istotna na początku ciąży. Jest to okres krytyczny dla powstania wad cewy nerwowej. Ponieważ jednak wiele ciąż jest nieplanowanych, tak naprawdę o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kwasu foliowego powinny troszczyć się wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, które prowadzą aktywne życie seksualne.

Niestety nawet dobrze zbilansowana dieta może nie wystarczyć, by pokryć zapotrzebowania na ten składnik odżywczy u kobiet w ciąży – około 450 µg dziennie. Spowodowane jest to łatwością z jaką kwas foliowy ulega zniszczeniu podczas obróbki termicznej. Dlatego surowa rzeżucha może pomóc uzupełnić te braki. Zawiera ona około 80,0 µg kwasu foliowego w 100 gramach.