40 pomysłów na własny mały biznes

 

17. Opieka nad osobami starszymi 

Zmiany społeczne spowodowały, że osoby starsze, niedołężne, które potrzebują opieki lub nadzoru, często ze względu na samotne mieszkanie lub pracę swoich dzieci, nie mogą na nie liczyć. Stąd rosnący rynek świadczący tego typu usługi. Podobnie jak w przypadku przedszkola także i tutaj warto zorganizować całą sieć opiekunów.

 

18. Agroturystyka 

Działalność agroturystyczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców miast pragnących odpocząć na łonie natury, ale także wśród podróżujących samodzielnie obcokrajowców, którzy chcą poznać Polskę poza standardowymi trasami zwiedzania. Ośrodek agroturystyczny wcale nie musi znajdować się w górach lub nad morzem. Równie ważne są inne atrakcje, którymi przyciąga chętnych, np. jazda konna, wypożyczalnia rowerów, tradycyjne domowe posiłki, ogniska.

 

19. Szycie ubrań na miarę 

Obecnie co prawda wybór ubrań jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie, jednak wiele osób wciąż chce mieć rzeczy unikalne, zaprojektowane przez siebie lub skopiowane ze zdjęć w magazynach. Czasami jest to jedyny sposób, by za rozsądne pieniądze kupić coś uszytego z wysokiej jakości tkanin, gdyż często nawet droga, markowa odzież wykonana jest z tekstyliów w niskim gatunku.

 

20. Malowanie mieszkań 

Nie wymaga szczególnych umiejętności, raczej wprawy i doświadczenia. Duży rynek i zapotrzebowanie – często usługę należy zamawiać z dużym wyprzedzeniem. Łatwo znaleźć niszę oferując np. malowanie całego mieszkania w weekend lub nawet w jeden dzień. Klienci chętniej wybierają oferty, które pozwalają im zaoszczędzić czasu i kłopotu.

21. Organizacja imprez dla dzieci 

Szczególnie tematyczne urodziny są dobrym pomysłem. Mogą być w stylu ulubionych bajek, z przebranymi gośćmi, w niezwykłych miejscach, z różnorodnymi atrakcjami jak jazda kucykiem czy zimowy kulig. Imprezy mogą być organizowane także z innych okazji, np. wizyta św. Mikołaja czy zimowy bal malucha.

 

22. Organizacja wieczorów panieńskich i kawalerskich 

Coraz powszechniejszy w Polsce zwyczaj. Zorganizowanie imprezy, którą będzie jednocześnie niebanalna i nierujnująca kieszeni do najłatwiejszych nie należy i wiele osób zleca je profesjonalnym firmom. W tej działalności najważniejsza jest kreatywność. Udany wieczór panieński lub kawalerski jest też świetnym sposobem na zdobycie kolejnych zamówień – przyszli klienci zazwyczaj znajdują się wśród zadowolonych gości.

 

23. Catering 

Jedną z niewielu rzeczy pewnych na tym świecie jest to, że ludzie muszą jeść. To powoduje, że usługi i produkcja spożywcza należą do mniej ryzykownych rodzajów działalności. Istnieje multum różnych okazji przy których klienci chętnie korzystają z usług firm cateringowych: konferencje, bankiety, szkolenia, wesela, komunie, chrzciny, uroczystości rodzinne, święta. Catering można dostarczać także do szkół, przedszkoli, szpitali oraz indywidualnie do domów. Można wyspecjalizować się w konkretnym rodzaju usług, np. catering dietetyczny lub wegetariański.

 

24. Wypieki tortów i ciast 

Choć na rynku nie brakuje usług tego typu, jest to branża w której pocztą pantoflową łatwo się przebić. Wystarczy oferować produkty wysokiej jakości. Na przyjęciach czy weselach goście chętnie pytają gospodarzy o pochodzenie produktów. Można także próbować nawiązać współpracę z różnymi cukierniami, oferując im darmowe próbki. Na pewno będą zainteresowane dobrym produktem z potencjałem. Warto zadbać o pomysłowość i estetykę dekoracji ciast oraz ich opakowań. Praca może być wykonywana we własnej kuchni.