10 porad jak skutecznie nauczyć się języka obcego

 

“Człowiek żyje tyle razy, ile zna języków” powiedział Johann Wolfgang Goethe. “Nauka nowego języka to jak stanie się nowym człowiekiem” dodał Haruki Murakami.

Znajomość wyłącznie języka ojczystego redukuje nasz świat i ogranicza ilość możliwości, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Znajomość języków obcych, szczególnie języka angielskiego czyni z nas obywateli świata. Umożliwia poznawanie ludzi z najbardziej egzotycznych krajów. Powoduje, że potencjalny rynek pracy rozrasta się. Sprawia, że możemy zakładać własny biznes w dowolnym miejscu na ziemi.

Dlatego pytanie, które powinniśmy sobie zadać nie brzmi czy powinniśmy się uczyć języków obcych, tylko jak robić to jak najskuteczniej? Oto 10 porad, które w nauce dowolnego języka obcego nam pomogą:

 

1. Nauka języka obcego to przygoda na całe życie

Nauki języka obcego nie można zamknąć w ramach czasowych – cztery lata, a potem spokój do końca życia. Szkoda naszego czau, jeżeli jego znajomość ma być tylko kolejnym punktem w CV. Niczego tak łatwo się nie zapomina, jak nieużywanego regularnie języka. Trzeba znaleźć naprawdę dobry powód, dla którego chcemy się go nauczyć i nie przestawać się motywować. To od tego w dużej mierze będzie zależał nasz sukces.

 

2. Jedno słowo, jedno znaczenie

W każdym języku są słowa, które mają więcej niż jedno znaczenie. Wiele osób ucząc się nowych słówek chce od razu zapamiętać każde z nich. Na dłuższą meta taka metoda zniechęca do nauki. Najskuteczniejsze jest uczenie się jednego konkretnego zastosowania dla danego słowa, które jest nam aktualnie potrzebne. Nie obciążamy w ten sposób pamięci znaczeniami, które na tym etapie edukacji nie są niezbędne. Z czasem, gdy zmienią się okoliczności powrócimy do tego słówka, by poznać inne jego zastosowania.

 

3. Mniej znaczy więcej

Lepiej uczyć się codziennie po kilkanaście minut, niż dwa razy w tygodniu przez dwie godziny. Z jednej strony łatwiej w ten sposób utrzymać motywację, z drugiej strony taki sposób uczenia pozwala efektywniej przyswoić wiedzę. I co najważniejsze – zmniejsza ryzyko, że porzucimy naukę języka. Według filozofii Kaizen wdrażanie od czasu do czasu dużych zmian jest mniej skuteczne, niż codzienne wprowadzanie małych, drobnych ulepszeń. Spowodowane jest przez mechanizm reakcji obronnych uruchomiony przez nasz mózg, który w sytuacji gdy pojawia się zniechęcenie i zmęczenie, sabotuje naszą chęć nauki i skłania nas do rezygnacji.

 

4. Sto najczęściej używanych słów

Zacznij naukę języka od przyswojenia sobie tych słów, które najczęściej są w użyciu. Codziennie staraj się budować z nimi nowe zdania. W ten sposób stworzysz bazę, wokół której będziesz dalej poszerzać swoją wiedzę. Wbrew pozorom dla wielu nie jest to oczywiste. Niektórzy uczą się języka, ponieważ jest im on potrzebny do bardzo konkretnego celu, np. w pracy. Znają techniczne, zaawansowane słownictwo, ale nie potrafią powiedzieć, która jest godzina. Podobno w każdym języku sto najczęściej używanych słów wystarcza do wyrażenia pięćdziesięciu procent komunikatów, a tysiąc słów do aż do osiemdziesięciu procent.

 

5. Całe frazy, nie tylko pojedyncze słówka

Kiedy uczysz się nowego słówka, od razu powinieneś uczyć się jak go użyć. W przypadku słów, które mają wiele znaczeń łatwo bez poznania odpowiedniego kontekstu o niepoprawne ich zastosowanie. Warto uczyć się na pamięć również całych zwrotów i wyrażeń, ponieważ konstrukcja zdania angielskiego często jest odmienna od konstrukcji polskiej i łatwo o błąd przy samodzielnym tłumaczeniu.

 

6. Fiszki

W procesie edukacji powtarzanie przerobionego materiału jest równie ważne jak uczenie się rzeczy nowych. Korzystanie z fiszek pozwala nam robić obie te rzeczy równocześnie. Fiszki to karteczki na których z jednej strony mamy słówko lub zwrot w języku polskim, a z drugiej ich tłumaczenie w języku obcym. Ucząc się warto każde nowo poznane słowo zapisywać na takiej karteczce. Z czasem powstanie z tego pokaźny zbiór. Regularnie jego przeglądanie pomaga utrwalić wiedzę i zapobiega zatarciu w pamięci słów i wyrażeń dawno nie używanych.

 

7. Mów do siebie

Komentuj rzeczywistość w języku, którego się uczysz. Opisuj, co widzisz przez okna samochodu. Tłumacz na głos słowa dziennikarza prowadzącego program w telewizji. Jeżeli w twoim otoczeniu jest ktoś, kto zna ten język, umów się z nim, że w swojej obecności będziecie w nim rozmawiali.  Wykorzystaj każdą okazję, aby ćwiczyć mówienie. Zaskoczy cię, jak szybko w ten sposób zwiększa się poziom biegłości językowej.

 

8. Otaczaj się językiem

Ściągnij na telefon aplikację do nauki języka. Noś ze sobą mały, kieszonkowy słownik i kartkuj go w wolnych chwilach. Poprzyklejaj w miejscach, w które najczęściej zaglądasz karteczki ze słówkami i wyrażeniami. W internecie oglądaj filmy i programy w danym języku. Czytaj serwisy informacyjne i blogi. Udzielaj się na forach internetowych i poproś o poprawienie, jeżeli zrobiłeś błąd. Korzystaj ze stron, na których native speakerzy w zamian za pomoc w nauce języka polskiego oferują swoje usługi.

 

9. Jak najwięcej pisz odręcznie

Nauka języka obcego przy pomocy komputera oprócz wielu zalet, ma jedną wadę. Komputer dużo rzeczy wykonuje za nas. Wystarczy kliknąć czy wklepać w klawiaturę jedno słowo i zadanie wykonane. Często w wyniku tego, kiedy przychodzi nam samodzielnie napisać coś na kartce papieru mamy problem. Nagle okazuje się, że nie jesteśmy pewni poprawnego zapisu i mylimy litery. Dlatego opłaca się jak najwięcej rzeczy zapisywać samodzielnie. Szczególnie ucząc się nowych słówek, warto każde z nich przepisać kilka lub kilkanaście razy.

 

10. Nie bój się, co ludzie pomyślą

Są osoby dla których najważniejsza w życiu jest opinia innych. Taka postawa przekłada się negatywnie na wiele dziedzin w życiu, w tym także na naukę języków obcych. Strach przed mówieniem podczas zajęć, przed wyrażeniem swojej opinii w grupie obcokrajowców, unikanie kontaktów w obawie przed popełnieniem błędów językowych. Tymczasem ten problem istnieje tylko w naszej głowie. Ludzie szanują tych, którzy starają się podnieść swoje kwalifikacje. Rozumieją, że nie od razu Rzym zbudowano. Sami przecież także mają takie doświadczenia w swoim życiu.