Jak zrobić pesto – krok po kroku

 

Pesto najczęściej kojarzymy z sosem do makaronu. I choć w tej roli rzeczywiście sprawdza się wyśmienicie, jest to tylko jedno z możliwych zastosowań tego klasycznego dania kuchni włoskiej. Podawać je można także z pieczywem, z białymi i żółtymi serami lub jako składnik sałatek i zup.

Cokolwiek będziemy robić, pamiętajmy jednak, by pesto nie podgrzewać, a do gorących dań starać się dodawać je w ostatniej chwili, ponieważ będąca jego składnikiem świeża bazylia pod wpływem obróbki termicznej staje się gorzka.

 

Pesto – składniki

 

300 g świeżych liści bazylii

100 g orzeszków piniowych

100 g startego parmezanu

2 średnie ząbki czosnku

350 ml oliwy z oliwek extra virgin

szczypta soli

świeżo zmielony pieprz

2 łyżeczki soku z cytryny (opcjonalnie)

 

Pesto – sposób przyrządzenia

 

1. Na suchej patelni upraż orzeszki piniowe. Prażenie powinno trwać kilkadziesiąt sekund. Tak naprawdę nie jest ono konieczne, ale wpływa korzystnie na smak sosu. Aby zapobiec przypaleniu orzeszków, mieszaj je nieprzerwanie przez cały czas prażenia.

 

2. Przestudzone orzeszki piniowe zmiksuj razem z liśćmi bazylii, czosnkiem, parmezanem i oliwą z oliwek. Konsystencja sosu zależy od ciebie. Niektórzy lubią idealnie gładką pastę. Inni wolą, gdy wyczuwalne są drobinki składników. Pesto zamiast miksować można także utrzeć w moździerzu.

 

3. Dopraw pesto solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Możesz także dodać sok z cytryny, nie jest on jednak konieczny. Gdyby pesto wyszło zbyt suche, dodaj jeszcze trochę oliwy z oliwek.

 

4. Pesto przełóż do suchego naczynia, najlepiej do ciemnego słoika i przechowuj w lodówce. Może tam przebywać nawet do kilku tygodni. Pamiętaj tylko, aby na jego wierzchu zawsze znajdowała się warstwa oliwy. Zapobiegnie ona procesowi przedwczesnego psucia się tego zielonego sosu.