15 właściwości zdrowotnych i leczniczych awokado

8. Awokado zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu

Niedobory kwasu foliowego na początku ciąży stwarzają ryzyko rozwoju poważnych wad rozwojowych formującego się płodu – rozszczepu kręgosłupa, bezmózgowia czy przepukliny mózgowej. Są to wady letalne lub powodujące poważne kalectwo. Niestety wiele kobiet w okresie krytycznym dla ich powstania nie zdaje sobie sprawy, że jest w ciąży. Dlatego tak ważna jest stała obecność pokarmów zawierających kwas foliowy w diecie kobiet w wieku rozrodczym. Awokado jest jednym z najlepszych naturalnych źródeł tej witaminy.

 

9. Awokado poprawia kondycję skóry

Dieta bogata w antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe mega-3 i mega-6 jest kluczem do pięknej skóry. W owocu awokado znajdziemy prawdziwą obfitość tych składników. Witamina C zwiększa produkcję kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność i jędrność skóry oraz wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając w ten sposób żylakom i pajączkom. Witamina E nawilża skórę i przeciwdziała powstawaniu plam starczych. Witamina A poprawia strukturę warstwy rogowej skóry i zmniejsza przebarwienia. Kwasy omega-3 i omega-6 pobudzają syntezę kolagenu, wpływają na zmniejszenie zmarszczek, ujędrniają skórę oraz chronią ją przed utratą wody.

 

10. Awokado oddziałuje pozytywnie na stan psychiczny

Witamina B6 i witamina B9 wpływają na obniżenie poziomu homocysteiny we krwi. Wysokie stężenie tego aminokwasu zaburza proces produkcji serotoniny i w znaczny sposób zwiększa prawdopodobieństwo depresji. Magnez poprawia pamięć i koncentrację, wpływa na nastrój i samopoczucie, pomaga walczyć ze stresem, depresją i nerwicą. Jego deficyt w organizmie zakłóca działanie układu nerwowego.

 

11. Awokado pomaga w profilaktyce i leczeniu nowotworów

Ryzyko rozwoju nowotworu wzrasta wówczas, gdy system obrony antyoksydacyjnej nie daje sobie rady z nadmiarem wolnych rodników. Rezultatem tego jest powstanie uszkodzeń i zmian w DNA. Glutation i przeciwutleniacze obecne w awokado (witamina C, witamina E, witamina A) neutralizują uszkadzające materiał genetyczny rodniki. Zapotrzebowanie na antyoksydanty rośnie także podczas terapii nowotworowej, kiedy w wyniku przewlekłego procesu zapalnego w organizmie chorego dochodzi do gwałtownego namnażania się wolnych rodników.

 

12. Awokado pomaga w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu II

Awokado dzięki bogactwu nienasyconych kwasów tłuszczowych pomaga walczyć z insulinoopornością, która uważana jest za pierwszy krok prowadzący do rozwoju cukrzycy. Obserwacje naukowe wykazały, że nienasycone kwasy tłuszczowe mogą wpływać na florę bakteryjną jelit i w efekcie przyczynić się do wzrostu wrażliwości na insulinę. Awokado ma także bardzo niski indeks glikemiczny – 10 IG. Wysoka zawartość błonnika zmniejszającego wchłanianie cukru z pokarmu zapobiega wahaniom jego poziomu we krwi, co ma szczególne znaczenie dla diabetyków.

 

13. Awokado spowalnia procesy starzenia się

Według wolnorodnikowej teorii Denhama Harmana starzenie się jest rezultatem nagromadzenia się w komórkach organizmu zniszczeń spowodowanych zaburzeniem równowagi pomiędzy ilością wolnych rodników, a zdolnością organizmu do ich dezaktywacji i naprawienia szkód przez nie spowodowanych. Sposobem na walkę z nadmiarem rodników jest spożywanie bogatych w antyoksydanty owoców i warzyw. Awokado zawiera szczególnie dużo witaminy C i E, które uważane są za jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy i nazywane są witaminami młodości.

 

14. Awokado zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera

Obecny w owocu kwas omega-3 prowadzi do zmniejszenia poziomu beta-amyloidu we krwi. Białko to odpowiada za rozwój choroby Alzheimera. Złogi beta-amyloidu w mózgu, tzw. płytki starcze powodują niszczenie neuronów i powolną degenerację mózgu. Badania naukowe wykazały, że u osób, którym dziennie podawano dodatkowy 1 gram kwasu omega-3 poziom beta-amyloidu w osoczu był wyraźnie mniejszy. Witaminy B6 i B9 z kolei przyczyniają się do obniżenia stężenia homocysteiny, której nadmiar w organizmie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

 

15. Awokado zwiększa biodostępność niektórych przeciwutleniaczy

Owoc ten dzięki obecności kwasów tłuszczowych pomaga przenikać antyoksydantom rozpuszczalnym w tłuszczach do wnętrza komórek. Dodanie go do posiłku złożonego ze świeżych owoców i warzyw potrafi aż kilkukrotnie zwiększyć przyswajalność beta-karotenu, likopenu i luteiny. Absorpcja ulega dodatkowo nasileniu, jeśli zamiast surowego awokado użyjemy oleju z tego owocu.