Zioła na mięśniaki macicy
Fitoterapia (ziołolecznictwo) stosowana jest często przez kobiety walczące z mięśniakami macicy. Wielu z nich dzięki ziołom udaje się skutecznie zatrzymać wzrost guzów, zmniejszyć ich wielkość czy ograniczyć objawy jakie mięśniaki dają, np. obfite krwawienia menstruacyjne.
Jedne z najciekawszych obserwacji na temat wpływu ziół na mięśniaki (konkretnie mieszanki ziołowej według receptury ojca Andrzeja Klimuszki) poczynił ginekolog dr med. Witold Kapczyński.
Z grupy 82 pacjentek, które przebyły kurację ziołami zaledwie 6 (7,3%) wymagało leczenia operacyjnego. Efektem terapii było między innymi ograniczenie intensywności i długości krwawień miesiączkowych.
Dr Kapczyński podejrzewa, że skutkiem działania ziół jest zmniejszenie dopływu krwi do guzów i w konsekwencji zahamowanie ich odżywiania.
Warto więc lepiej poznać zioła, które wykazują pozytywny wpływ na zdrowie osób zmagających się z mięśniakami macicy.
Skrzyp polny
Skrzyp polny ma właściwości przeciwkrwotoczne, między innymi zmniejsza zbyt duże krwawienia miesiączkowe. Pomaga uszczelniać naczynia krwionośne. Przyśpiesza gojenie ran. Oddziałuje pozytywnie na funkcjonowanie nerek. Ma silne działanie moczopędne, co przyczynia się do szybszego usuwania toksyn z organizmu. Pomaga walczyć z łamliwością paznokci i wypadaniem włosów. Polecany w profilaktyce osteoporozy.
By w pełni wykorzystać właściwości skrzypu polnego, nie wystarczy zalanie go wrzątkiem, trzeba go gotować. Im bardziej ziele będzie rozdrobnione, tym lepszy efekt końcowy. Jedną łyżkę skrzypu należy zalać szklanką wody. Gotować pod przykryciem przez 10-15 minut, następnie odstawić na pół godziny, po czym powoli wypić.
Skrzyp polny wchodzi w skład mieszanki na mięśniaki macicy według receptury ojca Klimuszki.
Przywrotnik pospolity
Przywrotnik pomaga w bolesnych i obfitych krwawieniach menstruacyjnych oraz w regulacji cyklów miesiączkowych. Wzmacnia wiązadła maciczne. Służy pomocą w łagodzeniu dolegliwości związanych z menopauzą. Działa ochronnie na naczynia krwionośne. Ma właściwości ułatwiające gojenie ran.
Jedną szklankę przywrotnika zalewamy szklanką wody. Gotujemy przez pięć minut. Odstawiamy na pół godziny.
Tasznik
Tasznik stosowany jest jako środek przeciwkrwotoczny, znajduje zastosowanie w hamowaniu różnego rodzaju krwawień, w tym krwawień macicznych, zarówno miesiączkowych jak i międzymenstruacyjnych. Zwiększa napięcie mięśni macicy. Delikatnie obniża ciśnienie.
Jedną kopiastą łyżeczkę ziela tasznika zalać 200 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez kwadrans.
Tasznik wchodzi w skład mieszanki na mięśniaki macicy według receptury ojca Klimuszki.
Kwiat kasztanowca
Kwiat kasztanowca działa wzmacniająco na naczynia krwionośne. Zmniejsza lepkość krwi. Przeciwdziała zastojom żylnym. Pomocny w leczeniu hemoroidów i żylaków. Ma właściwości przeciwzapalne.
Jedną łyżkę kwiatów kasztanowca zalać szklanką wody. Zaparzać przez kwadrans.
Kwiat kasztanowca wchodzi w skład mieszanki na mięśniaki macicy według receptury ojca Klimuszki.
Krwawnik
Krwawnik zmniejsza krwawienia miesiączkowe. Pomaga w walce z bólem menstruacyjnym i w regulacji cyklu miesiączkowego. Ma właściwości przeciwzapalne. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie. Pomocny w leczeniu hemoroidów.
Jedną łyżkę ziela zalewamy szklanką wody. Zaparzamy przez 15-20 minut.
Kalina koralowa
Stosowanie kory koralowej zaleca się w przypadku nadmiernych i bolesnych krwawień menstruacyjnych. Pomaga rownież osobom cierpiącym na hemoroidy. Działa moczopędnie i żółciopędnie.
1 łyżkę kory kaliny koralowej zalać szklanką zimnej wody. Gotować przez pięć minut. Odstawić na kwadrans.
Kalina koralowa wchodzi w skład mieszanki na mięśniaki macicy według receptury ojca Klimuszki.
Rdest ostrogorzki
Rdest ostrogorzki dzięki swoim silnym właściwościom przeciwkrwotocznym pomaga w hamowaniu niezbyt obfitych krwawień wewnętrznych, w tym krwawień menstruacyjnych, krwotoków macicznych, krwawień z hemoroidów, krwiomoczu czy krwawień z wrzodów żołądka.
Rdest ostrogorzki można gotować lub macerować czyli długotrwale moczyć w wodzie w celu wydzielenia cennych składników.
Gotowanie – 2 łyżeczki zalać 200 ml zimnej wody. Gotować przez 5 minut. Pozostawić na 20 minut.
Macerowanie – 4 łyżki zalać 250 ml wody w temperaturze pokojowej. Macerować od 6 do 8 godzin.
Rdest ostrogorzki wchodzi w skład mieszanki na mięśniaki macicy według receptury ojca Klimuszki.
Jemioła
Pomaga w przypadku obfitych krwawień menstruacyjnych. Nieznacznie obniża ciśnienie tętnicze i uspokaja.
Jedną łyżeczkę ziela jemioły zalać szklanką wrzącej wody. Zaparzać przez 20-30 minut.
Jemioła wchodzi w skład mieszanki na mięśniaki macicy według receptury ojca Klimuszki.
Pięciornik
Pięciornik obkurcza naczynia krwionośne i zapobiega obfitym krwawieniom menstruacyjnym. Wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie macicy. Stosowany jest przy zaburzeniach trawienia. Działa pozytywnie na wątrobę.
Jedną łyżeczkę kłącza pięciornika zalać 300 ml wody. Gotować pod przykryciem przez kwadrans. Ostudzić.
Pięciornik wchodzi w skład mieszanki na mięśniaki macicy według receptury ojca Klimuszki.