Jakie są objawy odwodnienia?

 

Odwonienie to stan, którego w żadnym wypadku nie wolno ignorować. Niedobór wody na poziomie 10-15% masy ciała może mieć nawet śmiertelne konsekwencje.

Czasami jednak trudno jest stwierdzić, że to właśnie odwodnienie jest powodem naszych problemów zdrowotnych, gdyż daje ono szereg niespecyficznych objawów ze strony różnych narządów. Skutki deficytu wody czujemy między innymi w skórze, oczach czy stawach.

 

Oto 10 objawów, które mogą świadczyć o odwodnieniu:

 

1. Wzmożone pragnienie

Występuje także zmniejszone wydzielanie śliny lub jej zupełny brak, suchość błon śluzowych jamy ustnej i spierzchnięte wargi.

 

2. Ciemnożółty kolor moczu

Optymalny kolor moczu to jasnożółty. Ciemniejszy kolor wskazuje, że doszło do zagęszczenia moczu na skutek zbyt małej podaży płynów.

 

3. Skąpomocz

Oddawanie zbyt małych ilości moczu ma miejsce w przypadku:

Niemowląt, gdy ich organizm wydala mniej niż 1 ml moczu na kg ciała na godzinę.

Dzieci, gdy ich organizm wydala mniej niż pół ml moczu na kg ciała na godzinę.

Osób dorosłych, gdy ich organizm wydala mniej niż 70 ml moczu na 10 kg ciała na dobę.

Konsekwencją przewlekłego odwodnienia organizmu może być kamica nerkowa, a nawet niewydolność nerek.

 

4. Ból głowy

Mózg człowieka w ponad 80 procentach składa się z wody. Odwodnienie powoduje kurczenie się i zmniejszenie objętości mózgu, co prowadzi do dolegliwości bólowych.

Bólowi głowy towarzyszyć mogą zmęczenie, senność, zawroty głowy, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. U niektórych odwodnienie zamiast apatii spowodować może pobudzenie. Z upływem czasu pojawić mogą się zaburzenia świadomości.

 

5. Zaparcia

Brak wody prowadzi do zmiany konsystencji kału z luźnego na zbity i twardy. Konsekwencją tego jest utrudnione przemieszczanie się stolca przez układ pokarmowy i problemy z wydalaniem.

 

6. Suchość gałek ocznych

W wyniku odwodnienia oczy stają się przekrwione, suche, podkrążone, zmęczone i zaczynają się zapadać. Zaburzony zostaje proces produkcji łez.

 

7. Problemy skórne

Objawy deficytu wody w skórze to powiększone pory, łuszczenie się naskórka, wypryski, uczucie ściągnięcia, utrata elastyczności, swędzenie, zaczerwienienie, przebarwienia i zmarszczki.

 

8. Bóle stawów

Chrząstka stawowa w 65-80 proc. zbudowana jest z wody. Gdy zaczyna jej brakować, pojawia się ból i sztywność stawów. Wzrasta także ryzyko wystąpienia schorzeń narządu ruchu.

 

9. Stan podgorączkowy lub gorączka

Niedobór wody w organizmie zaburza proces regulacji temperatury ciała. Dochodzi do zmniejszenia produkcji potu, a z czasem do wstrzymania jego wydzielania.

 

10. Niskie ciśnienie i wysokie tętno

Odwodnienie skutkuje zmniejszeniem objętości krwi. Prowadzi to do spowolnienia jej przepływu przez naczynia krwionośne i w rezultacie gorszego ukrwienia i zaopatrzenia w tlen organów wewnętrznych. Organizm chcąc polepszyć przepływ krwi, przyśpiesza puls.