17 właściwości zdrowotnych i leczniczych czosnku

 

9. Czosnek pomaga leczyć zatrucia pokarmowe

 

Dotyczy to zakażeń wywołanych bakteriami z rodzaju Campylobacter, które powodują u ludzi zatrucia dwa razy częściej niż Salmonella. Do zakażeń najczęściej dochodzi drogą pokarmową – nieodpowiednio przygotowany do spożycia drób, niepasteryzowane mleko, zanieczyszczona woda lub przez kontakt z zainfekowanymi zwierzętami (drobiem, bydłem, świniami, dzikimi ptakami, psami, kotami). Badania naukowe wykazały, że roślina ta radzi sobie ze zwalczaniem Campylobacter dużo skuteczniej niż konwencjonalne antybiotyki: erytromycyna i cyprofloksacyna.

 

10. Czosnek wpływa korzystnie na trawienie

 

Działa on żółciopędnie, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, usprawnia pracę jelit, zapobiega wzdęciom, wspomaga odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej. Przyśpiesza też przemianę materii, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany w diecie odchudzającej.

 

11. Czosnek pomaga zwalczyć infekcje dróg oddechowych

 

Przeciwbakteryjne i antywirusowe właściwości rośliny wykorzystuje się w leczeniu przeziębienia, grypy, bólu gardła, zapalenia oskrzeli i płuc. Działa on także przeciwkaszlowo i ułatwia odkrztuszanie, dlatego może być z powodzeniem stosowany w przypadku zapalenia zatok, astmy oskrzelowej, przewlekłego kataru i kaszlu.

 

12. Czosnek zapobiega powstawaniu zakrzepów

 

Zwiększa on aktywność fibrynolityczną osocza krwi, czyli zdolność do rozpuszczania się szczepów krwi powstałych w naczyniach krwionośnych. W naturalny sposób rozcieńczając krew wspomaga profilaktykę zakrzepicy, zatorowości płucnej i zawałów. Osoby stosujące leki zmniejszające krzepliwość krwi powinny jednak zrezygnować ze spożywania tego warzywa, gdyż może ono zwiększyć przeciwzakrzepowe działanie tych lekarstw i wywołać niebezpieczne dla zdrowia skutki. Dotyczy to także osób przez zabiegami dentystycznymi i innymi, w których może wystąpić utrata krwi.

 

13. Czosnek pomaga w leczeniu zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej

 

Hamuje on rozwój i namnażanie drobnoustrojów powodujących próchnicę, choroby przyzębia (w tym paradontozę) oraz grzybiczne zakażenie jamy ustnej.

 

14. Czosnek łagodzi bóle menstruacyjne

 

Zawarta w roślinie witamina B6 zmniejsza poziom bólu odczuwalnego podczas okresu, redukuje objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz pomaga w regulacji cyklu menstruacyjnego. Witamina B6 zwiększa także wchłanianie z układu pokarmowego magnezu, który działa rozkurczowo i rozluźniająco na mięśnie gładkie macicy.

 

15. Czosnek poprawia wydajność nerek

 

Jest on naturalnym diuretykiem czyli środkiem zwiększającym produkcję moczu, pomagającym w jego usunięciu oraz zapobiegającym zatrzymywaniu się wody w organizmie. Zaletą czosnku i innych moczopędnych roślin jest to, że w przeciwieństwie do wielu farmaceutyków nie powodują one ubytku cennych elektrolitów, takich jak sód, potas i magnez.

 

16. Czosnek pomaga zwalczyć infekcje dróg moczowych

 

Badania naukowe wykazały, że eliminuje on bakterie wywołujące zakażenie układu moczowego, w tym większość tych szczepów, z którymi nie radzą sobie konwencjonalne antybiotyki.

 

17. Czosnek spowalnia procesy starzenia się

 

Jest on jednym z najbogatszych w antyoksydanty warzyw (witamina C, selen, cynk, miedź, mangan,  kwercetyna, antocyjany). Zadaniem tych związków jest wychwytywanie i neutralizacja nadmiaru wolnych rodników, które uszkadzają komórki i tkanki ciała. Konsekwencją działania wolnych rodników jest przyśpieszone starzenie, powstanie zmarszczek, osłabienie organizmu, zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego.

Witamina C razem z siarką uczestniczy także w budowie kolagenu, który jest głównym budulcem tkanki łącznej. Kiedy wraz z wiekiem produkcja kolagenu spada, cały organizm odczuwa tego skutki. Jedzenie czosnku jest jednym z naturalnych sposobów na pobudzenie jego wytwarzania.