Tort Pavlova z kokosową bitą śmietaną

 

Tort Pavlova to rodzaj torciku bezowego nazwanego na cześć legendarnej rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej. Podaje się go udekorowanego bitą śmietaną i świeżymi owocami. Jego cechą charakterystyczną jest chrupiący wierzch i miękki środek przypominający pianki marshmallow.

Jak to zwykle w kuchni bywa, powstało wiele wariacji na temat tego deseru. Kolejne wersje różnią się ilością bezowych blatów użytych do jego przygotowania, rodzajami bitej śmietany i doborem owoców.

Pavlova w wersji przedstawionej poniżej zbudowana jest z dwóch warstw przełożonych bitą śmietaną z mleczka kokosowego i udekorowana truskawkami i owocami leśnymi. Jest to wyłącznie propozycja, którą każdy zmodyfikować może według własnych upodobań.

 

Tort Pavlova z kokosową bitą śmietaną – składniki

 

8 białek z jajek o rozmiarze M

360 g białego drobnego cukru

2 łyżeczki mąki kukurydzianej

2 łyżeczki soku z cytryny lub octu winnego

2 puszki mleczka kokosowego (800ml)

6 łyżek cukru pudru

1 łyżeczka wiórków kokosowych

truskawki, jagody, borówki

 

Tort Pavlova z kokosową bitą śmietaną – sposób przyrządzenia

 

1. Białka ubijamy na sztywno, zaczynając od najniższych obrotów miksera i stopniowo zwiększając prędkość.

 

2. Kiedy białka się spienią i uzyskają stabilną konsystencję powoli zaczynami dodawać cukier. Cukier dodajemy małymi porcjami, po łyżeczce. Im wolniej przebiega ten proces, tym lepiej. Białka ubijamy z cukrem do momentu, aż masa bezowa będzie gęsta, sztywna i lśniąca.

 

3. Do ubitej masy bezowej dodajemy mąkę kukurydzianą i sok z cytryny lub ocet winny i delikatnie mieszamy, już nie z pomocą miksera, tylko ręcznie, np. drewnianą łyżką.

 

4. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, a na nim przy pomocy talerza lub pokrywki rysujemy dwa koła. Ułatwi nam to uformowanie okrągłych blatów. Jeżeli chcemy, by blaty bezowe miały większą średnicę musimy użyć dwóch blach.

 

5. Masę bezową wykładamy na przygotowany papier. Z pomocą łopatki wyrównujemy boki i wygładzamy wierzch.

 

6. Piekarnik nagrzewamy do 130°C. Blaty bezowe umieszczamy na środkowej półce piekarnika. Obniżamy temperaturę do 110°C, a przy włączonym termoobiegu do 90°C i suszymy bezy przez około 120 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i pozostawiamy w nim blaty bezowe do całkowitego ostygnięcia.

 

7. Otwieramy uprzednio schłodzone puszki mleczka kokosowego i oddzielamy część stałą mleczka od części płynnej. Mleczko kokosowe należy chłodzić co najmniej przez kilka godzin przed użyciem, w przeciwnym wypadku mogą pojawić się problemy z jego ubiciem.

 

8. Część stałą mleczka kokosowego ubijamy mikserem na średnich obrotach. Pod koniec ubijania dodajemy cukier puder. Ubijanie nie powinno zająć więcej niż maksymalnie kilka minut.

 

9. Do gotowej ubitej śmietany dodajemy wiórki kokosowe i odstawiamy ją do lodówki na co najmniej 30 minut, by bardziej stężała.

 

10. Blaty bezowe przekładamy kokosową bitą śmietaną. Wykładamy ją również na wierzch tortu. Całość dekorujemy truskawkami, jagodami i borówkami.