Amigdalina – czy rzeczywiście pomaga w leczeniu raka, czy to tylko mit?

Amigdalina – co mówią badania naukowe c.d.

 

Osoby powołujące się na doświadczenia swoje lub bliskich osób stosujących terapię amigdaliną, która rzekomo przyniosła rezultaty i wyleczyła z raka nie mogą być traktowane jako wiarygodne źródło, choćby ze względu na fakt, że chorzy z reguły w tym samym czasie poddawani byli tradycyjnemu leczeniu onkologicznemu.

Zwolennicy teorii spiskowych uważają, że kwestionowanie przeciwnowotworowych właściwości amigdaliny jest wynikiem spisku koncernów farmaceutycznych, które obawiają się utraty zysków.

Postawa taka świadczy jednak raczej o nieznajomości tematu. Fakt, że amigdalina jest stosunkowo łatwa do uzyskania ułatwiłby tylko opracowanie i opatentowanie farmaceutyku, który byłby zdrowszy, powodował mniej skutków ubocznych i w rezultacie przyniósł producentom duże zyski.

Podsumowując – obecnie nie dysponujemy badaniami klinicznymi potwierdzającymi przeciwnowotworową skuteczność amigdaliny, choć wyniki badań in vitro są obiecujące i skłaniają do dalszych obserwacji.

 

Amigdalina – dawkowanie

 

Jeżeli chodzi o tolerowaną dzienną dawkę amigdaliny to wydaje się ona być bardzo indywidualna. Wrażliwość organizmu na ten związek jest z dużym prawdopodobieństwem cechą osobniczą. Niektóre źródła podają, że podawana doustnie w dawce do 1 grama dziennie na dorosłą osobę nie powinna stanowić niebezpieczeństwa i powodować zatruć.

Zawsze jednak należy skonsultować spożywane dawki z lekarzem lub farmaceutą. Suplementy zaś kupować z pewnych źródeł, najlepiej aptek oraz stosować się do opisów na opakowaniach, żeby zmniejszyć niebezpieczeństwo ewentualnego przedawkowania i zatrucia.

Nie należy również jednocześnie przyjmować amigdaliny i dużych dawek witaminy C. Ich interakcja spowodować może zaburzenie detoksykacji cyjanków i doprowadzić do zatrzymania oddechu.

Warto pamiętać także, że aparaty z amigdaliną obniżają ciśnienie tętnicze. Zwrócić na to uwagę powinny osoby cierpiące na hipotonię (niedociśnienie tętnicze) i choroby układu krążenia.

W przypadku stosowania cytostatyków należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, gdyż  interakcje amigdaliny z lekami cytostatycznymi nie są zbadane.

 

Amigdalina – źródła

 

gorzkie migdały,

pestki brzoskwiń, moreli, śliwek, wiśni,

pestki nektarynek, gruszek, jabłek,

nasiona pigwy pospolitej,

bób, fasola, soczewica, ciecierzyca,

fasola mung,

aronia, jeżyny, truskawki, maliny,

dziki bez,

orzechy makadamia,

orzechy nerkowca,

pędy bambusa,

nasiona lnu i sezamu,

szałwia hiszpańska (chia),

pszenica, owies, jęczmień, żyto,

gryka, wyka, proso,